garantii-prav-vlasnikiv-neruhomosti
24Ноябрь

Гарантії захисту прав власника нерухомості

16 листопада 2016 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2016 року № 806, якою встановлено, що до зміни програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, пов’язаної з повідомленням власника об’єкта нерухомого майна про подані/отримані заяви на проведення реєстраційних дій щодо його майна, надсилання такого повідомлення із зазначенням відомостей про тип заяви, її реєстраційний номер, дату та час її подання, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) заявника забезпечується державним реєстратором прав на нерухоме майно в електронному вигляді з використанням його офіційної або власної електронної пошти (за умови наявності в зазначеному Реєстрі відомостей про електронну адресу власника як адреси для зворотного зв’язку).

Крім того, встановлено, що до запровадження інформаційної взаємодії між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Єдиним державним реєстром судових рішень, передбаченої Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також у разі проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів, що набрали законної сили до запровадження відповідної інформаційної взаємодії, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі рішень судів проводиться за зверненням заявника

Державний реєстратор прав на нерухоме майно з метою встановлення набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі поданого рішення суду обов’язково використовує відомості Єдиного державного реєстру судових рішень за допомогою офіційного веб-порталу судової влади України щодо наявності такого рішення у відповідному реєстрі в електронній формі, відповідності його за документарною інформацією та реквізитами.

У разі відсутності рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень державний реєстратор прав на нерухоме майно запитує копію такого рішення суду, засвідчену в установленому порядку, від відповідного суду. Направлення запиту до суду про отримання копії рішення суду є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

 

Таким чином,

  1. Державний реєстратор з власної або робочої електронної пошти буде направляти власнику об’єкта нерухомого майна про подані/отримані заяви на проведення реєстраційних дій щодо його майна, із зазначенням відомостей про тип заяви, її реєстраційний номер, дату та час її подання, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності). Це безперечно є позитивним моментом, адже дозволить власнику оперативно зреагувати на незаконний спосіб заволодіння його майном.
  2. Реєстраційні дії на підставі рішень судів відбуваються не шляхом направлення інформації від суду до реєстратора, а після звернення заявника, на користь якого ухвалено рішення. При цьому реєстратор має впевнитися у справжності рішення та його відповідності постановленому. Цей порядок також покликаний унеможливити проведення реєстраційних дій на підставі підроблених рішень.